دکتر مسعود کثیری

پزشک عمومی


ردپاي انديشه هاي طبي ايران باستان

ردپاي انديشه هاي طبي ايران باستان

در طب جالينوسي

چكيده:

اعتقاد بسياري از صاحب نظران بر اين است كه، اساس آنچه را كه امروزه به نام طب سنتي و طب اسلامي مي شناسيم، برگرفته از طب يوناني است كه بعدها توسط جالينوس پرورانده شد و به ايران قديم، و پس از نهضت ترجمه در قرن دوم هجري، به عالم اسلام راه پيدا كرد.

بديهي است كه علم و دانش حد مرز سياسي و حتي زماني نمي شناسد و در هر زمان بسته به برخورد و اختلاط فرهنگ هاي مختلف، از منطقه به منطقه ديگر و از گونه اي به گونه ديگر تغيير و تطور مي يابد. طبق اين گفته و بر اساس شواهد موجود بايد حدس زد كه منشاء آنچه را كه طب جالينوسي ناميده مي شود، نه تنها بر پايه تفكرات طبي يونان قديم، بلكه به انديشه هاي ايرانيان باستان مي توان نسبت داد.

در اين مقاله ابتدا سعي گشته است تا بصورت مختصر توضيحي در مورد منشاء اوليه طب و ويژه گيهاي طب جالينوسي ارائه گشته و پس از آن به مباني طبي دين زرتشت و ارتباط آن با نيروهاي خير و شر و عناصر چهارگانه، اشاره گردد. در بخش ديگر ضمن بيان گفتاري در مورد دين پادشاهان هخامنشي، به ارتباط ميان آنها با مغان زرتشتي اشاره گشته و بيان مي گردد كه چگونه ايجاد تعارض بين آنها، باعث كاهش نفوذ و احتمالا مهاجرت آنها به اطراف گشت و در نتيجه اساس طب قديم ايران را دگرگون و باعث سرايت آن به كشورهاي همجوار شد.

در بخش انتهايي اين نوشتار، اشاره اي به وضعيت طب در يونان قديم شده و تلاش گشته است تا نشان داده شود يونانيان قديم از اصول طب بنيان نهاده شده بر نيروها و مزاج هاي چهارگانه بي بهره بوده و اين مباني را كه بعده ها در طب جالينوسي پرورانده شد، از جاي ديگر به عاريت گرفته اند.

واژه گان كليدي: طب ايراني، طب جالينوسي، زرتشت، هخامنشي، مزاج هاي چهارگانه


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیکتاب های منمقالات منکارهای پژوهشی دانشجویانگاه نوشته هااسناد تاریخ پزشکیدوره کارشناسی ارشد– گراصفحه شخصی پویاپیامهای کاربرانسوالات پزشکیسایتهای دیگر