دکتر مسعود کثیری

پزشک عمومی


مشکلات قرنطينه هاي ايران

مشکلات قرنطينه هاي ايران

در اواخر دوره قاجار و اوائل دوره پهلوي

چكيده

قرنطينه، به عنوان يكي از راههاي جلوگيري از شيوع بيماري، همواره از قديم مورد توجّه كشورهاي درگير در امر داد و ستد وتجارت بود. در کشور ما هم قرنطينه از قبل مورد توجه واقع گشته بود ولي هيچگاه به صورت علمي، موثر و كارآمد، اجرا نشده بود. اين ناكارآمدي دلايل مختلفي داشت. ايجاد قرنطينه در ايران با شيوه حکومت آن روز و نگرش مردم نسبت به چنين پديده هاي جديدي تبعا مشکلات زيادي را پيش روي مردم و مسئولين حكومت قرار مي داد.

يكي از كشورهايي كه به دلايل گوناگون، تمايل به ايجاد قرنطينه در مرزهاي ايران، به خصوص در بنادر خليج فارس داشت، امپراطوري بريتانيا بود. حجم فراوان مبادلات تجاري بين ايران و انگليس و نزديكي و هم مرزي ايران با كشور هندوستان كه نبض اقتصادي بريتانيا بود، همچنين اهداف توسعه طلبانه و رقابت با دولت روس، از جمله دلايل علاقه اين كشور به ايجاد قرنطينه و جلوگيري از شيوع بيماريهاي همه گير، همچون وبا و طاعون، در بنادر جنوبي ايران بود.

در اين مقاله سعي بر اين است كه ضمن تعريف قرنطينه، به صورت اجمال به تاريخچه و لزوم اجراي آن در ايران پرداخته و سپس با تكيه بر اسناد و منابع، به بررسي مشكلاتي كه بر سر راه اجراي آن وجود داشت بپردازيم. در قسمت پاياني اين نوشتار به بررسي اقدامات ايران و انگليس در ايجاد قرنطينه در بنادر جنوبي ايران پرداخته خواهد شد.

واژه هاي كليدي: قرنطينه، طاعون، وبا، خليج فارس، انگليس


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیکتاب های منمقالات منکارهای پژوهشی دانشجویانگاه نوشته هااسناد تاریخ پزشکیدوره کارشناسی ارشد– گراصفحه شخصی پویاپیامهای کاربرانسوالات پزشکیسایتهای دیگر