دکتر مسعود کثیری

پزشک عمومی


تاثيرآل بويه در تحولات علم طب

تاثيرآل بويه در تحولات علم طب

چكيده

با ورود آل بويه به عرصه سياست و اعمال نفوذ در دستگاه خلافت، فضاي نسبتا مناسبي براي تنفس دانش و فرهنگ به وجود آمد و پزشكان، كه پس از سپري شدن دوران نهضت ترجمه دچار خمودگي شده بودند، مجددا به كارهاي علمي روي آوردند. معزالدوله ديلمي كه اميري با نفوذ و قدرتمند بود و تحت تاثير تمايلات ترك و عرب قرار نداشت ، آرامشی نسبي برای علما و پزشكان فراهم آورد. گرچه ارزش علمي دوران او با دوران مامون برابر نبود، ولي تشويق و تقويتي كه از پزشكان به عمل مي آورد ، باعث فراهم شدن زمينه اي شد كه در دامان آن پزشكان بزرگي چون ابن سينا و رازي متولد شوند.

يكي از كارهاي بزرگ امراي آل بويه، بخصوص عضد الدوله اهتمام فراواني بود كه در امر ساختن بيمارستان داشت و بيمارستانهاي زيادي در شهر هاي مختلف برپا كرده و در هركدام پزشكان نامداري را مسئوليت داده ، به كار گمارد. در اين بيمارستان ها كه مانند مراكز درمان دانشگاهي امروزي عمل مي كردند، همه انواع كارهاي پزشكي و داروسازي انجام مي شد و در كنار آن پزشكان با سابقه به آموزش اطبای جوان مي پرداختند. البته، قبل از عضد الدوله بيمارستاني در قسمت قديمي شهر بغداد ساخته شده بود كه در جنوب غربي و طرف دروازه كوفه قرار داشت. اين بيمارستان از قديم الايام به عنوان مريضخانه مركزي بغداد به حساب آمده ، اكثر اطباي بغداد از دوران بختيشوع تا زمان تاسيس بيمارستان عضدي در آنجا مشغول به كار بودند. عضدالدوله به دليل اهتمام و عشقي كه به امر ترجمه مطالب علمي و پزشكي و تربيت اطبای نامدار داشت بيمارستانهاي بزرگي را در شهرهاي مختلف، از جمله شيراز و بغداد برپا كرد. بيمارستان بغداد در سال 982 ميلادي تكميل شد و او براي استخدام كاركنان لازم، از بهترين پزشكاني كه در عراق ممكن بود پيدا شوند، دعوت به كار كرد، به طوري كه مورخان مي نويسند تعداد كاركنان اين بيمارستان به حدود هشتاد تن مي رسيد.

در بستر چنين شرايط فراهم آمده اي بود كه پزشكان بزرگ و نامداري چون ابوعلي احمد بن مسكويه ، بوعلي سينا ، محمد زكرياي رازي و علي بن عباس پرورش يافتند كه همواره به عنوان افتخارات علمي دنياي قديم بر پهنه آسمان فرهنگ و دانش اين سرزمين مي درخشند.

كليد واژه ها:

بيمارستان عضدي، آل بويه، معزالدوله، ابن سينا


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیکتاب های منمقالات منکارهای پژوهشی دانشجویانگاه نوشته هااسناد تاریخ پزشکیدوره کارشناسی ارشد– گراصفحه شخصی پویاپیامهای کاربرانسوالات پزشکیسایتهای دیگر