دکتر مسعود کثیری

پزشک عمومی


ياد آر ز شمع مرده ياد آر

ياد آر ز شمع مرده ياد آر

نگاهي بر برخي مشكلات مدارس جديد در ايران

مقدمه

ايرانيان نسل امروز، هر گاه كه كلمه مدرسه و آموزش و پرورش را مي شنوند، ناخودآگاه به ياد دوران تحصيل خود افتاده و خاطرات تلخ شيريني را كه از آن زمان به ياد دارند، در ذهن مرور مي كنند. به جرائت مي توان گفت كه اكثر آنان تنها نامي از مكتب خانه هاي قديم شنيده و از روشهاي تدريس در آنجا چيز زيادي نمي دانند.

نابساماني در اداره مكتب خانه هاي قديم، با روشهاي آموزشي نادرست و ظلم و ستم مكتبدار ها نسبت به شاگردان از جمله عواملي بود كه باعث فراري دادن اطفال از حوزه علم و دانش شده و از اين رهگذر ضايعات جبران ناپذيري را به جامعه وارد مي كرد. آنچه كه ما را وادار به نوشتن اين مطلب نمود، نه وصف مكتب خانه ها و نه شرح روابط موجود در آنجا و نه بيان روشهاي نادرست آموزش در آنجاست، كه شرح هر كدام از اينها عرصه وسيعتر و اطلاعات بيشتري را مي طلبد كه نويسنده از آن محروم است.

هدف از اين نوشتار كوتاه ، بيان بخشي از مشكلات افتتاح مدارس جديد در ايران و ياد آوري نام و بزرگداشت مقام، بزرگ مردي است كه در راه ايجاد روشهاي نوين آموزشي در ايران زحمت زيادي كشيد و از دست مردم نادان، خون دلهاي فراواني خورد. متاسفانه امروز اكثر ما گرچه ميراث خوار روشهاي ابداعي او هستيم - و به اين لحاظ حق بزرگي بر گردن ما دارد - ولي در بين جامعه ايراني و به جرائت مي توان گفت، حتي در بين جامعه علمي هم نام زيادي از او مطرح نبوده و به مقدار زحماتي كه كشيد، در ميان ما شناخته شده نيست. امروز تنها ميدان نه چندان بزرگي در گوشه شهر تهران به نام او نام گذاري شده كه به هيچ وجه شايسته شخصيت اين مرد بزرگ نيست.


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیکتاب های منمقالات منکارهای پژوهشی دانشجویانگاه نوشته هااسناد تاریخ پزشکیدوره کارشناسی ارشد– گراصفحه شخصی پویاپیامهای کاربرانسوالات پزشکیسایتهای دیگر