دکتر مسعود کثیری

پزشک عمومی


ضرورت تاسيس و رسالت موزه تاريخ پزشكي اصفهان

ضرورت تاسيس و رسالت موزه تاريخ پزشكي اصفهان

چكيده:

امروزه موزه ها، نه فقط محلي براي نگهداري اشياي قديمي، و نه تنها جايگاهي براي ارضاي حس كنجكاوي در مورد گذشته بوده، بلكه كاربردي وسيعتر و نقشي مهمتر از اين به عهده دارند. نقش حياتي موزه ها در جوامع بشري نقشي بديع، ماندگار و مروج ناب ترين پديده هاي فرهنگي است. موزه ها از معدود مراكز حفظ يادگاران نسل گذشته و در حقيقت فرزندان هنر و تاريخ هستند. هر يك از اين اشياء در عين بي زباني به هزار زبان سخن مي گويند؛ زيرا اسناد معتبري از هنر، فرهنگ و تاريخ را ارايهمي دهند.

در اين ميان، نقش موزه هاي محلي و استفاده از ظرفيت هاي منطقه اي براي تجهيز و استفاده مطلوب از شواهد گذشته، در كشور ما تا حدود زيادي مهجور مانده است. شواهد فراواني كه در مورد مواجهه گذشتگانمان با سلامت عمومي جامعه و نحوه برخورد آنها با بيماري ها وجود دارد، در حال نابودي بوده و بيم آن مي رود كه در آينده نزديك، اكثر اين تجارب در كوران حوادث، به فراموشي سپرده شود.

اين پژوهش بر آن است تا پس از بيان مختصري در مورد تاريخچه موزه داري در ايران، به بررسي ضرورت هاي تاسيس موزه تاريخ طب در اصفهان، پرداخته و پس از آن به بحث پيرامون رسالت موزه ها بپردازد. به نظر مي رسد كه در پايان اين مبحث، نكاتي كليدي در خصوص نقش موزه هاي محلي در آموزش پزشكي، روشن گردد.

كلمات كليدي :

موزه:(Museum)، تاریخ:(History of medicine)، علوم پزشکی اصفهان: (medical science of Isfahan)


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیکتاب های منمقالات منکارهای پژوهشی دانشجویانگاه نوشته هااسناد تاریخ پزشکیدوره کارشناسی ارشد– گراصفحه شخصی پویاپیامهای کاربرانسوالات پزشکیسایتهای دیگر