دکتر مسعود کثیری

پزشک عمومی


طب در دوره مغول

طب در دوره مغول

مقدمه

در آغاز امر به نظر می رسد که دوره مغول و تیموری به واسطه وفور جنگها و محاربات داخلی و خارجی و کثرت قتل و غارت و ناپایداری اوضاع و فقدان آسایش و امنیت کافی از حیث آثار علمی و ادبی باید بسیار فقیر و بی مایه باشد، چه شرط عمده اشتغال به علم و دانش و ترقی این فنون، فراغت بال و آسودگی خاطر است که به نظر می رسد در این دوره کمتر دست می داده است. اما به حقیقت چنین نیست. دوره تیموری نه تنها از دانشمندان و فضلا و شعرا خالی نبوده، بلکه می توان این دوره را در ردیف دوره هایی به شمار آورد که در آنها علم و دانش رونقی قابل توجه داشته است. علت این موضوع را باید در حمایت و تجلیل پادشاهان و امیران تیموری از ارباب علم و معرفت دانست.

در این دوران، فرصت مناسب تری - به علل مذكور - برای ادامه علوم و ادبیات در ممالك اسلامی حاصل گشت و سنت هاي دیرین، ایرانیان مسلمان را به استفاده از تعلیمات بازماندگان علما و ادبای دوره خوارزمشاهی واداشت. در نتیجه باقی ماندن گروهی از نویسندگان و شاعران بزرگ پیشین، ایراندر اوایل این عهد از وجود چند تن از بزرگترین شاعران و نویسندگان برخوردار بود وبعد از آن شاعران و نویسندگان متوسطی در ایران به سر می‏بردند كه از میان آنان، حافظ بطور استثنا در زمره شعرای درجه اول ایران و از نوابغ بزرگ شعر است كه در آخر اینعهد می‏زیست. پس بر روی هم وضع ادبی ایران در عهد مغول و فترت بعد از آن با همهمصائبی كه بر ایران وارد شد بد نبود زیرا در آغاز آن دوره دو شاعر بزرگ ایران، سعدیو مولوی، و در آخر آن عهد شمس الدین حافظ، ظهوركردند. از حیث باقی ماندن كتب متعدد به خصوص در زمينه تاريخ نگاري، این دوره را باید دوره ممتاز قابل توجهی شمرد زيرا بهترين كتب مربوط به تاريخ ايران، در اين دوره نوشته شد و اين خود به سنت ديرين مغولان در ثبت وقايع بر مي گشت.

در حیطه پزشکی هم این دوران گرچه درخشش قرون سوم و چهارم را ندارد، اما به لحاظ کثرت پزشکان صاحب نام و دارای تالیف، ویژه است. کتاب حاضر تلاشی است در جهت گردآوری زندگینامه پزشکان مشهور این دوره که با همکاری دو تن از دانشجویان پزشکی علاقه مند به تاریخ و فرهنگ و تمدن اسلامی، تالیف گشته است.

دکتر مسعود کثیری

بهار 1390 شمسی


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

مرجان غضنفرپور [ 1392-04-19 ]
با سلام خدمت استادعزیز اگر امکان دارد آدرس مطبتان را بدهید با تشکر

دانشجو [ 1392-02-31 ]
با سلام خدمت استاد بزرگوار عذر میخوام فرمودید جزوه تو سایت هست.متاسفانه پیدا نکردم اگه ممکنه لینک دانلود را اینجا بذارید با سپاس

علی [ 1392-02-23 ]
دکتر این کتاب بر امتحان خیلی زیاده تو را خدا رحم کنید به این دانشجویان بدبخت فلک زده

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیکتاب های منمقالات منکارهای پژوهشی دانشجویانگاه نوشته هااسناد تاریخ پزشکیدوره کارشناسی ارشد– گراصفحه شخصی پویاپیامهای کاربرانسوالات پزشکیسایتهای دیگر