دکتر مسعود کثیری

پزشک عمومی


تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام

مقدمه

تاریخ فرهنگ و تمدن، خود یک علم است و همانند هر علمی ویژگیهای خاص خود را دارد. شاید مهمترین این ویژگیها آن باشد که تاریخ تمدن از سویی با تمام تاریخ بطور کلی و از سویی با تمامی علوم بستگی و پیوستگی نزدیک دارد. عوامل حرکت و پیشرفت علم نه فقط در خود علم بلکه در موقعیت تاریخی و شرایط و اوضاع احاطه کننده آن است. علم از این موقعیت اثر می گیرد و به نوبه خود بر آن تاثیر می گذارد. هر گونه ارزیابی و دگرگونی های بنیادی در هریک از رشته های علمی، معمولا نیازمند دانستن مواردی است که تاریخ علم از جمله آنها به شمار می رود.

در میان علوم مختلف، دانش پزشکی هم به لحاظ سابقه بسیار طولانی کاربرد آن و به اعتبار همزاد بودن این دانش در اشکال اولیه آن با خلقت انسان که زاییده نیاز ملموس انسانها از همان آغاز خلقت بوده است و هم به لحاظ حجم عظیمی از فعالیتهای تجربی در مورد آن، جایگاه ویژه ای دارد. پیدایش مکاتب متنوع پزشکی در بخشهای مهمی از جهان متمدن گذشته، ارتباطات بین المللی، راهکارهای پیشگیری، منابع دارویی موجود در اقلیم های مختلف و... مجموعا تاریخ علوم پزشکی را در موقعیت استثنایی قرار می دهد. سهمی که سرزمین ایران و فرهنگ و تمدن اسلامی در رشد و بالندگی دانش پزشکی در قرون گذشته داشته است و آثار آن بر دانش پزشکی معاصر، همچنین پیدایش مکاتب پزشکی مختلف با دستمایه فرهنگ پزشکی ایران اسلامی در بخشهایی از جهان، تاکید خاصی بر ضرورت توجه ویژه به تاریخ علوم پزشکی ایران و دوره تمدن اسلامی را می طلبد.


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیکتاب های منمقالات منکارهای پژوهشی دانشجویانگاه نوشته هااسناد تاریخ پزشکیدوره کارشناسی ارشد– گراصفحه شخصی پویاپیامهای کاربرانسوالات پزشکیسایتهای دیگر