دکتر مسعود کثیری

پزشک عمومی


سلامت، بهداشت و زیبایی در عصر قاجار

کتاب

سلامت، بهداشت و زیبایی در عصر قاجار

نویسنده: سحر برجسته و ... مترجم: مسعود کثیری ناشر: امیرکبیر تاریخ چاپ: 1393 مکان چاپ: تهران خلاصه: رویکرد اساسی در این کتاب پرداختن به آگاهیهای مردم از پزشکی سنتی و راهکارهای درمانی در شرایط محرومیت مطلق از خدمات پزشکی دولتی بوده است که با نگاهی نو و بر اساس پژوهشهای میدانی با استفاده از روش تطبیقی به آن پرداخته شده است.

درباره وضعیت بهداشتی و سلامت دوره قاجار پیشتر ویلم فلور کتابی منتشر کرد و اکنون این کتاب، در همین زمینه منتشر شده است. در معرفی این کتاب آمده:

رویکرد اساسی در این کتاب پرداختن به آگاهیهای مردم از پزشکی سنتی و راهکارهای درمانی در شرایط محرومیت مطلق از خدمات پزشکی دولتی بوده است که با نگاهی نو و بر اساس پژوهشهای میدانی با استفاده از روش تطبیقی به آن پرداخته شده است.

آنچه مردم را وادار به انتخاب چنین راهکاری کرده، صرف باورهای عامیانه نبوده است، هر چند ممکن است در برخی موارد چنین پیرایههایی هم داشته باشد، ولی وجه غالب، تجربههای کاربردی است که انسانها در عرصه تنازع بقا در مقام دفاع از حیات خود به آن رسیدهاند و قرنها زندگی نسلهای گذشته بر مدار چنین دانش میچرخیده است.

آنچه این کتاب را بر موارد مشابه ممتاز میکند اینکه مؤلف فقط به بررسی روشهای گیاهدرمانی اکتفا نکرده بلکه با رویکرد ژرفانگر مردمشناختی به هر ساز و کاری دیگر که به زعم درمانگران مفید و مؤثر بوده نیز پرداخته است.

با چنین رویکردی است که کتاب حاضر مجموعه دانشهای گوناگون درمانی اعم از گیاهی و غیرگیاهی، حتی رفتاردرمانی را نیز در بر میگیرد.

فهرست مطالب کتاب:

فصل اول: تصاویری از بهداشت و سلامت در دوره قاجار

فصل دوم: چشماندازی از وضعیت سلامت و بهداشت در دوره قاجار

فصل سوم: طب سنتی و گیاهان دارویی در دوره قاجار

فصل چهارم: یک مطالعه تشکیلاتی و معرفتی در خصوص مدرنیزه شدن پزشکی ایران در قرن نوزدهم

فصل پنجم: مشاهدات و تجربیات ایتالیاییها از سلامت و بهداشت در دوره قاجار

فصل ششم: ورزش پهلوانی در دوره سلطنت قاجار

فصل هفتم: هفت قلم آرایش در زنان ایرانی از دوران ما قبل تاریخ تا دوره قاجار

راهنمای لغات فنی


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

سولماز صدقی [ 1393-07-26 ]
سلام. آقای کثیری من چطور میتونم یک نسخه از کتاب سلامت، بهداشت و زیبایی در عصر قاجار رو تهیه کنم. من تهران هستم و ممنون میشم اگر شماره تلفنی از انتشارات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به من بدید و یا اینکه اگر در تهران میشه این کتاب رو از جایی تهیه کرد راهنمایی بفرمایید.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیکتاب های منمقالات منکارهای پژوهشی دانشجویانگاه نوشته هااسناد تاریخ پزشکیدوره کارشناسی ارشد– گراصفحه شخصی پویاپیامهای کاربرانسوالات پزشکیسایتهای دیگر