دکتر مسعود کثیری

پزشک عمومی


رساله آتشک

چكيده

ثبات نسبي و طولاني مدتي كه حكومت صفويه در ايران به وجود آورد، سبب گشت تا شهر نشيني و الزامات آن، از جمله لزوم توجه به سلامت جامعه، مورد بازنگري قرار گيرد. در اين ميان برخي از پزشكان هم با استفاده از فضاي به وجود آمده، دست به ايجاد تجربيات جديد زده و تاليفات بديعي پديد آوردند.

يكي از اين تاليفات رساله آتشك، نوشته عمادالدين محمود بن مسعود شيرازي است. او براي اولين بار با نوشتن رساله اي مستقل، به شرح علائم، روش های پيشگيري و درمان بيماري سیفليس پرداخت. به نظر نويسنده رساله، اين بيماري كه توسط پزشكان قبل از او، به جز بهاالدوله رازي، مورد بحث قرار نگرفته بود، ارمغاني بود كه از فرنگ آمده بود. او در رساله خود تلاش نمود تا با توضيح و تبيين اين بيماري در مزاج هاي گوناگون، راه هاي انتقال، پيشگيري و درمان آن را توسط روش هاي موجود در آن زمان كه بيشتر بر اساس گياه درماني بود، بيان نمايد. همچنین اعتقاد خودش را در مورد تاثیر چوب چینی در درمان این بیماری بیان کرد.

واژه هاي كليدي: آتشك،عمادالدين محمود بن مسعود شيرازي، سیفليس، صفويه


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیکتاب های منمقالات منکارهای پژوهشی دانشجویانگاه نوشته هااسناد تاریخ پزشکیدوره کارشناسی ارشد– گراصفحه شخصی پویاپیامهای کاربرانسوالات پزشکیسایتهای دیگر