دکتر مسعود کثیری

پزشک عمومی


نوروزنامه

ز کوی یار می آید نسیم باد نوروزی

این روز ها هر کجا را که می نگری، نشان نوروز هویداست. مردم در تکاپوی خانه تکانی، بچه ها بی قرار پوشیدن لباس های نو، درختان در تلاش پوشیدن لباس گلدار، زمین افسرده در آستانه زایش، پرندگان شادمان مشغول آشیانه سازی و همه چیز بوی شادکامی می دهد. به قول شیخ اجل سعدی:

برآمد باد صبح و بوی نوروز به کام دوستان و بخت پیروز

در میان این هیاهو و نشاط، آن چه کمتر مورد توجه قرار می گیرد، منشاء و فلسفه وجودی این آیین باستانی است. منشاء و فلسفه ایی را که تنها باید در جولانگاه اساطیر، جستجو کرد. گرچه آداب و رسوم در طول زمان دگرگونی های فراوان و تطورات گوناگونی به خود دیده و در هر زمان و مکان، بسته به ساختار فرهنگی حاکم بر مردمان آن جا، صورت و معنای خود را با شرایط جدید تطابق داده و چیزهای زیادی بر آن افزوده یا کاسته شده، اما رسم نوروز همیشه بدیع بوده است.

برخی را اعتقاد بر این است که جشن نوروز، که دارای پیشینه افسانه ای و مذهبی بوده، تنها به نیاکان آریایی ما اختصاص داشته و ابداع آن را به جمشید، چهارمین پادشاه پیشدادی نسبت می دهند. برخی دیگر، معتقد اند که چون در اوستا اشاره ایی به نوروز نشده، لذا این آیین آریایی نبوده و قبل از ورود آن ها به ایران، بومیان منطقه و مردم بین النهرین دارای چنین مراسمی بوده اند. برخی حتی پا را فراتر نهاده و معتقدند که مردم شبه جزیره عربستان و به خصوص شهر مدینه هم، جشن نوروز را برگزار می کرده اند و پس از ظهور اسلام، عید فطر و عید قربان را جانشین آن کرده اند.

در مورد فلسفه نوروز هم نظرات مختلفی وجود دارد از جمله اینکه ایرانیان نوروز را روز اولین پرواز جمشید بر فراز آسمان ها، روز کشف نیشکر و ارزانی شهد و شیرینی به مردم، روز احیای دین زرتشت و نابودی حکومت دیوها دانسته، برخی دیگر نوروز را روز شروع پادشاهی سلیمان نبی(ع)، روز غدیر خم و شروع ولایت حضرت علی (ع) می دانند.

اما فلسفه پیدایش نوروز هر چه باشد، راز دوام آن، به قول بزرگی، تجدید خاطره خویشاوندی انسان با طبیعت است. انسانی که چنان غرق در مشکلات روزمره و تمدن دست و پاگیر خود شده، که فراموش می کند، به عنوان آفریده خداوند، جزئی از طبیعت است و باید همواره با مادر واقعی خود و خویشاوندان نزدیکش که عناصر طبیعت هستند، دوست باشد. نیاز انسان به بازگشت و شناخت مجدد طبیعت، یک نیاز فطری و غریزی است و این گونه است که سنت باستانی نوروز، از هزاران سال پیش تا کنون، نه تنها کهن و فرسوده نشده، بلکه هر سال زنده تر و شاداب تر از گذشته، به میان مردم آمده و آن ها را به تجدید دیدار با مادر طبیعت، فرامی خواند.


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

فاطمه محمدی [ 1393-01-01 ]
استاد حرفاتون مثل یه تلنگر برای ذهن می مونه اما من همیشه میگم خوش به حال بچه ها که از عیدنوروز یه تصور قشنگ دارن به اسم عیدی و لباس نو....

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیکتاب های منمقالات منکارهای پژوهشی دانشجویانگاه نوشته هااسناد تاریخ پزشکیدوره کارشناسی ارشد– گراصفحه شخصی پویاپیامهای کاربرانسوالات پزشکیسایتهای دیگر