دکتر مسعود کثیری

پزشک عمومی


انتشار نشریة دانش؛ قدمی در جهت مدرنیزه شدن نگرش جامعه نسبت به سلامت عمومی

انتشار نشریة دانش؛ قدمی در جهت مدرنیزه شدن نگرش جامعه نسبت به سلامت عمومی

الهه باقری مسعود کثیری

چکیده: انقلاب مشروطه يکی از چشمگيرترين تحولات دوران معاصر ايران بود كه در شرايط اجتماعي، سياسي و فرهنگي كشور تأثير زیادي داشت. زنان نيز به مثابه نيمة خاموش جامعه از اين تأثيرات دور نمانده و وارد عرصههای گوناگونی شدند. در واقع، اين جنبش مشروطيت بود كه با به چالش كشيدن برخی از باورهاي سنتي، زنان را از هويت خود آگاه ساخت و اين نيمة فراموش شدهی جامعه را به عرصههاي مختلف زندگي كشاند. یکی از این عرصهها روزنامه نگاری بود. دکتر کحال -اولین زن چشم پزشک ایران-اولين روزنامة اختصاصي زنان به نام «دانش» را در تهران منتشر كرد. اين نشريه در سال 1328هـ .ق./1910م. انتشار يافت و سی شماره از آن، در مدت نزدیک به یک سال، در اختیار خوانندگان قرار گرفت.

در اين نوشتار كوشش شده است تا با بررسی و تحلیل شمارههای موجود این نشریه، به معرفی آن پرداخته و با تحلیل موضوعات مندرج در آن، تأثیر مطالب و مقالات این نشریه در ارتقای بهداشت و سلامت عمومی جامعه، ارزیابی شود. این بررسی نشان میدهد که این نشریه در روند نوعی گفتمان خاص موسوم به «پزشکی شدن»[i] که از نشانههای مدرنیسم در جامعه است، مؤثر بوده است.

http://journals.sbmu.ac.ir/mh/article/view/5870/5093


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیکتاب های منمقالات منکارهای پژوهشی دانشجویانگاه نوشته هااسناد تاریخ پزشکیدوره کارشناسی ارشد– گراصفحه شخصی پویاپیامهای کاربرانسوالات پزشکیسایتهای دیگر