دکتر مسعود کثیری

پزشک عمومی


آسیب شناسی منابع و اطلاعات پزشکی از دوران اشکانی

چکیده:

نزدیک به پنج قرن حکومت اشکانیان بر ایران، دوره ای طولانی از تاریخ را در بر می گیرد که از جنبه های مختلف مورد بحث و مناقشه مورخین قرار دارد. شاید به سختی بتوان هیچ دوره ایی را در تاریخ ایران به لحاظ قلت منابع و کمی آثار فرهنگی، معادل دوران اشکانیان دانست. از طرفی پانصد سال حکومت نسبتا آرام بر این پهنه وسیع، مستلزم وجود نوعی تمدن پیشرفته و استقرار زیر ساخت های اساسی تمدنی می باشد که از جمله آنان دارا بودن سطح بالای بهداشت و درمان است. تنوع اقوام مختلف در ایران و وجود راه های بازرگانی فراوان به همراه سطح بالای مبادلات تجاری بین شرق و غرب، خود دلیل دیگری بر وجود نوعی فرهنگ پویا در این امپراطوری است.

در خصوص شیوه های بهداشت و درمان ایران آن زمان اطلاعات و اظهار نظرهای مورخین بسیار محدود و ناچیز است. یکی از دلایل این ضعف اطلاعاتی، عدم استفاده از روش های جدید تاریخ نگاری برای پر کردن شکاف های ناشی از عدم وجود اسناد و مدارک تاریخی است. این نوشتار با استفاده از روش استدلال و منطق تاریخی، به دنبال این است تا با تحلیل وضعیت سیاسی و فرهنگی حاکم بر دنیای آن روز، به دنبال فهمیدن نوع نگرش و عملکرد جامعه اشکانی نسبت به مقوله بهداشت و درمان و همچنین یافتن دلایل عدم وجود مظاهر آن در گفته های مورخین و پژوهش های علمی باشد.

واژگان کلیدی: اشکانیان، پزشکی، تجارت، مذهب


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیکتاب های منمقالات منکارهای پژوهشی دانشجویانگاه نوشته هااسناد تاریخ پزشکیدوره کارشناسی ارشد– گراصفحه شخصی پویاپیامهای کاربرانسوالات پزشکیسایتهای دیگر