دکتر مسعود کثیری

پزشک عمومی


تحلیل علل و درمان ناباروری از دیدگاه پزشکان مسلمان

چکیده:

بسیاری از مردم و حتّی برخی از پزشکان در گذشته، پدیده تولّد فرزند را، فرایندی به دور از دسترس دانش بشر دانسته و معتقد بودند که تولد جنین و بارداری تنها به کمک الهه های بارداری و خدایان ممکن است و کسی دیگری نمی­تواند در این خصوص دخالت کرده و تعیین سرنوشت نماید. امّا در طی گسترش دین اسلام و شکل گیری تمدن اسلامی و پیشرفت دانش پزشکی در بین مسلمانان، تحقیقات گسترده­ای در زمینه باروری و ناباروری، وضع حمل و زایمان، دشوارزایی و بیماری­های زنان انجام شد.

این پژوهش به صورت کلی در جهت بیان نظریات مسلمانان در مورد علل و درمان ناباروری حرکت نموده است. روش انجام این تحقیق، مطالعات کتابخانه ای بوده و تلاش نموده است تا به دنبال تبیین نظرات گوناگون پزشکان مسلمان در خصوص بیماری های زنان و زایمان، دلایل ناباروری و پیشنهادات پزشکی آنان برای درمان این بیماری، باشد. در پایان این تحقیق مشخص شد که در بین آثار پزشکان مسلمان هیچ نوشته ای مبنی بر اعتقاد آنان به روش های خرافی و امور جادوگری وجود نداشته و تقریبا همگی آن ها بر روش های دارویی و جراحی اتفاق نظر داشته اند.

واژگان کلیدی: طب اسلامی، نازایی، پزشکان مسلمان


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیکتاب های منمقالات منکارهای پژوهشی دانشجویانگاه نوشته هااسناد تاریخ پزشکیدوره کارشناسی ارشد– گراصفحه شخصی پویاپیامهای کاربرانسوالات پزشکیسایتهای دیگر